Máj téma Pôda III.a IV. ročník 

04.05.2020

Obdobie mája majú deti spojené so slávnosťou otvárania studničiek a so záhradnou slávnosťou. Veľmi dôležitým sviatkom je Deň matiek (11.05.), spojený s prežívaním vzťahu k najbližšej osobe, starostlivosťou o ňu a poďakovaním.

Kresťanskými sviatkami tohto obdobia sú Nanebovstúpenie a Turíce (česky Letnice), ktoré sú pohyblivé. Nanebovstúpenie Pána prichádza 40 dní po Veľkej noci. Bolo zvykom, že mladé dievčatá pred svätodušnými sviatkami čistili studničky, studne a pramene, čo symbolizovalo očistenie zdroja od nánosov, uvoľnenie prúdenia ozdravných síl i slobodnej vôle človeka.

Keďže svätodušné sviatky sú aj sviatkami pospolitosti a spoločenstva ľudí a Deň matiek vyjadruje a slávi vzťah k našim najbližším osobám, môžeme toto obdobie na ešte väčšiu podporu priateľstva, vzťahov a najmä spoločne, kvalitne stráveného času. 

Názov bloku: Pôda

Integrácia predmetov: čítanie, sloh, prírodoveda

Pomôcky: pôda -rôzne druhy, murárska lyžica, kuchynské sito, lievik, čistý pohár, tanierik, štetec, stolová lampa, lupa

Vedomostné kľúčové učivo:

Najhodnotnejším prírodným zdrojom na našej planéte nie je zlato ani ropa, ale pôda pod našimi nohami. Pôda, to nie je iba "blato", ale zmes drobných úlomkov skál, vzduchu, vody a rozkladajúcich sa zvyškov rastlín a živočíchov. Hemží sa malými tvormi, ktoré tvoria pôdou miešaním všetkých zložiek a udržujú ju zdravú. Niektoré pôdy sú veľmi úrodné, iné menej, ale každá pôda podporuje nejakú formu života na Zemi - od amazonských dažďových pralesov až po arktickú tundru.

  • pôda je najúčinnejším recyklačným systémom Zeme
  • na poli žije niekoľko miliárd červov, vošiek, stonôžok, húb a baktérií
  • pôda zmytá každoročne z povrchu ostrova Jáva by bola schopná uživiť až 15 miliónov ľudí

Priebeh:

Komunita

- v kruhu položené rôzne druhy pôdy, rozhovor, vnímanie pôdy zrakom, čuchom, hmatom

- čo je to pôda, čo sa v nej nachádza

Motivačný text

- prečítanie, rozhovor

- pokus Čo žije v pôde

Budeš potrebovať: vlhkú pôdu, murársku lyžicu, kuchynské sito, lievik, čistý pohár, tanierik, malý maliarsky štetec, stolovú lampu.

  1. Daj opatrne malé množstvo záhradnej zeminy do sita.
  2. Polož sito na lievik a ten na pohár. Nastav lampu nad vzorku pôdy. Zapni svetlo a nechaj ho svietiť niekoľko hodín. Keď sa pôda vysuší, všetky drobné živočíchy budú unikať pred teplom až nakoniec cez lievik padnú na dno pohára.
  3. Vypni lampu a odstráň sito a lievik. Vysyp obsah pohára na tanierik a malé živočíchy oddeľ od pôdy malým štetcom Pozoruj ich zblízka pomocou lupy.

Tento pokus dokázal, že v pôde žijú drobné živočíchy. Pôdu udržujú zdravú tým, že rozložia zvyšky uhynutých rastlín, a takto uvoľnené živiny môžu byť znova využité.

"Studnička je, kde to, čo vyviera, neodchádza a verné je to tam. /Milan Rúfus: Chlapec a studnička/"
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/37861-milan-rufus-studnicka-je-kde-to-co-vyviera-neodchadza-a-ver/

© 2020 Nezisková organizácia | Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky