Jún v materskej škole
Jún je spoejný najmä s Jánskou slávnosťou, so zberom bylín. Cez zber bylín a starostlivosť o záhradu a naše okolie,zažívajú deti silu vrcholu leta.Svätý Ján je symbol zrelosti a obratu, ako vonku v prírode, tak aj vnútri človeka. Svätojánska noc od istého času "nahradila" významný pohanský sviatok - Letný slnovrat. Tradícia má svoj pôvod v indoeurópskej tradícii starých Slovanov. S týmto dňom sa spája množstvo rituálov, zvykov, povier a povestí. Pálenie a preskakovanie ohňa, zdobenie hlavy venčekmi z deviatich lúčnych kvetov, bohatá hostina, hľadanie pokladu a zlatej paprade a mnoho ďalších. Na trhoch sa v minulých dobách predával koreň mandragory, ktorý slúžil k milostnej mágii. Podľa pohanskej tradície slnko na svojej púti oblohou stráca na chvíľku moc nad magickými silami zeme. Tie sa dostávajú na povrch a môžu ovplyvniť čarovnú moc rastlín či otvárať poklady. Komu sa podarilo nájsť zlatú papraď, mohol sa stať neviditeľným, rozumieť reči zvierat, vidieť víly a škriatkov, a mať šťastie naveky. Kto sa však vydal ju hľadať, musel zachovávať rad tajných magických rád a nesmel sa zľaknúť démonov a rôznych strašidiel.
A ako je to vlastne s dátumom? Kedy sláviť túto noc a kedy teda tie byliny majú čarovnú moc?
Letný slnovrat - 21. Júna. Je najdlhší deň a najkratšia noc. Slnko v tento deň dosahuje na oblohe svoj vrchol a má tiež najväčšiu silu. Po období sucha sa v tento deň privolávali dažde. Od tohto dňa potom postupne sila slnka slabne.
Svätojánska noc je z 23. na 24. júna. Keď do našich krajín prišlo kresťanstvo, zmenil sa "Slnovrat" na "svätojánsku noc", spojenú až so sviatkom Jána Krstiteľa. Sviatky ale aj tak ostali tajomné a mnohé staré zvyky zachované.
"UMENIE ŽIŤ" na tento mesiac
Ako dnes vnímať Jánsku noc? Voľakedy boli ľudia spätí s prírodou, s jej rytmami, kolobehom roku. Vnímali tieto rytmy prirodzene, pretože, hoci nielen preto, trávili dni vonku spätí so živlami. Oheň a voda im slúžili denne priamo v prírode, či v hospodárstve. My dnes trávime väčšiu časť dňa zavretí v budovách, pri umelom osvetlení, po nákupe v supermarkete sme radi, že prídeme domov a vydýchneme si pri telke. Mnohí si ani nestihneme všimnúť, či je dlhší deň.Potrebujeme sa však stretávať a oslavovať, potrebujeme zažívať neopakovateľnú atmosféru, spolupatričnosť, silu spoločného spevu, či tanca. Žijeme v dobe material-izmu. O to viac potrebujeme mať mágiu jánskej noci v materiálnej podobe. V podobe dobrého jedla, príjemnej akcie, či jánskeho liečivého oleja. Niektorým stačí to materiálne, iní potrebujú aj to tajomné. Niečo z toho dávnomagického, čo čistí nielen telo, ale aj dušu. Každý slnovrat sa v minulosti chápal ako začiatok novej etapy vhodný na regeneráciu síl prírody aj človeka.Skúsme teda aj my vnímať tento sviatok ako začiatok. Akú novú etapu si vyberieme, to je už na nás. Aké lepšie obdobie by sme si mohli vybrať na regeneráciu, keď nie leto? V lete sa myslí ťažko a tak myslieť na to, ako začať novú cestu životom, je možno ťažká úloha. Ale predsa len. Ked vyjdete na vysokú horu, strávite pár dní v lese, v horách, keď skúsite prespať pod hviezdami, možno sa vám predsa len v noci, či ráno zjaví v hlave nová myšlienka. Kto nám ju vnukol? Víla a či nejaký škriatok?
Charakteristika činností VONKU
Pokiaľ sledujeme rast rastlín v júni, vidíme už vrhol zeleného, vrchol farebného v kvetoch, miestami aj žltú farbu obilia. Môžeme vidieťplnosťforiem pred začiatkompôsobenia síl útlmu. Celková nálada procesov v nás vyvoláva pocity plnosti, priam až napätia k puknutiu a otvoreniu sa. Po Jánskej slávnosti už začnemepociťovať viac únavy. Na prechádzke v prírode môžemepozorovať všetko vo svojom vrchole. Množstvo hmyzu, rastlín. Spev vtákov je už počuť v menšej mierako na jar. Začína prvé kosenie lúk. V rámci svätojánskej slávnosti vyrábame jánsky olej, zbierame 9 bylín, a pre deti sú pripravené hry so živlami(kosenie lúky, výroba živlovych prvkov- zvonkohry, lodičiek z dreva, veterného vrecka, guličkovej drahy).A samozrejme zakladanie ohňa.
Charakteristika činností VNÚTRI
Vyrábame rôzne produkty z bylín, oleje, krémiky, čaje, sušíme bylinky, tešíme sa z tejto kásnej voňavej úrody. Môžeme šiť bylinkové vrecúška, či vankúšiky z čerešňových kôstok, pliesť venčeky, poznávať rastliny a ich liečivé účinky. Pečieme svätojánske koláče.
V júni sú vhodné básne a piesne s letnou tématikou a Jánske piesne.
V júni sa čítajú rozprávky o vílach, čarovaní a moci prírodných síl.